Autumn Show 2019

The 2019 Autumn Show of Flowers, Fruit, Vegetables and Cookery was held on the 7th September in the Cyprus Hall, Cyprus Road, RH15 8DX between 1:30pm and 3:45pm.
During the show, Afternoon Teas were served and there was a Produce Stall and Tombola
Show More

Photos © Tim Kendell (2019)

Highlights from Autumn 2019

Show Report - Mid Sussex Times 12th September 2019

PRIZE & AWARD WINNERS AUTUMN SHOW 2019

 

Class         First                              Second                                Third

FLOWERS                                                           

1                David Griffin                 Charlie Armstrong               Teresa Welch                

2                David Griffin                 John Ellis                             Teresa Welch                          

3                David Griffin                 Mick Cook                

4                Judith Parsons             David Griffin                        Jackie Smith                              

5                Wendy Muddell            David Griffin                        Teresa Welch

6                No Entries                                                                

7                Sue Goodsall               Charlie Armstrong               Ian Parsons                 

8                Sue Goodsall

 

THE MRS A. W. McCULLY CUP

Best exhibit in classes 1-8          Judith Parsons (class 4)

 

DAHLIAS

9                Gill Cooper                   Bob Adams                         Ian Parsons        

10              Teresa Welch               Ian Parsons                         Mick Cook             

11              Teresa Welch               Ian Parsons                         Gill Cooper  

12              Teresa Welch               Bob Adams                         Margaret Prime

THE DEREK SEWELL TROPHY

Best exhibit in classes 9-12        Teresa Welch (class 10)

 

POT PLANTS

13              Sue Goodsall                David Griffin                       Teresa Welch

14              Jackie Smith                 John Ellis                            Flo Whitaker

15              Jackie Smith                 Teresa Welch                      Carolyn Gardner                 

16              No Entries                                                                

17              Flo Whitaker                 Jackie Smith                       Sue Goodsall

THE D. H. SMITH CUP

Best exhibit in classes 13-17      Jackie Smith (class 14)

 

VEGETABLES                                                     

18              Ian Parsons                  Bob Adams                         Mick Cook      

19              Bob Adams                   Ian Parsons                        Teresa Welch

20              No Entries                                                                

21              Bob Adams                   Jackie Smith                                           

22              Jackie Smith                    

23              Bob Adams                   Ian Parsons                        Teresa Welch

24              Bob Adams                   Jackie Smith 

25              Teresa Welch                Sue Goodsall

26              Ian Parsons                                                                

27              Ian Parsons                  Bob Adams                         Alan Pitt

28              Ian Parsons                  Bob Adams                         Sue Goodsall

29              Ian Parsons                  Teresa Welch                          

30              No Entries                                                                

31              Judith Parsons             Carolyn Gardner                 Sue Goodsall                                                   

32              Ian Parsons                  Carolyn Gardner                 Teresa Welch

33              No Entries                                                                

THE M. W. HAMMOND CUP

Best exhibit in classes 18-33      Bob Adams (class 23)

 

LEISURE                                                              

34              Joanne Chaplin            Sue Goodsall                      Teresa Welch

 

A PATIO POT

35              Carolyn Gardner                                      

THE HOLLIS CUP

Best exhibit in classes 35            Carolyn Gardner

 

A VEGETABLE DISPLAY

36              Ian Parsons                  Bob Adams                         Teresa Welch

THE R. W. HAMMOND CUP

Best exhibit in class 36                Ian Parsons

 

A COMBINED CLASS

37              Bob Adams                  Teresa Welch                      Ian Parsons                        

THE PERCY PARSONS MEMORIAL SHIELD

Best exhibit in class 37                Bob Adams

 

FRUIT                               

38              Teresa Welch                                                                

39              Sue Goodsall                Teresa Welch                                       

40              No Entries                                                                

41              Bob Adams                                                             

42              Alan Pitt                        Lynda Collard                                                         

THE G. PRINCE CUP

Best exhibit in classes 38-42      Bob Adams (class 41)

 

DOMESTIC                                                          

43              Flo Whitaker                 Carolyn Gardner

44              Flo Whitaker                 Jackie Smith                       Carolyn Gardner                     

45              Carolyn Gardner           Judith Parsons                   Eileen Green        

46              Carolyn Gardner           Judith Parsons                   Sue Etherington

47              Sue Goodsall                Carolyn Gardner                Judith Parsons          

48              June Sewell                  Jackie Smith                       Margaret Prime

49              Flo Whitaker                  Margaret Prime                  Jackie Smith

50              Margaret Prime             Teresa Welch                     Judith Parsons                                   

51              Teresa Welch                Judith Parsons                                                               

THE ERNIE KNIGHT CUT GLASS BOWL

Best exhibit in classes 43-51      Carolyn Gardner (class 45)

 

NOVELTY                                                            

52              Gill Cooper                   Ian Parsons                                                 

53              Ian Parsons                  Mick Cook                 

54              Ian Parsons                                        

55              Ian Parsons                                        

56              Ian Parsons                                        

THE BOB SQUIRES TROPHY

Best exhibit in classes 52-56      Ian Parsons (14 Points)

 

CHILDREN’S CLASSES                                     

57              Isaac Langdown                                                          

58              Toby Langdown            Amy Chaplin                       Jasmine Langdown                                          

THE AUTUMN JUNIOR GARDENERS CUP

Best exhibit in classes 57-58      Toby Langdown (class 58)

 

The Classes for the 2019 Autumn show were:

 

FLOWERS

1              ANNUALS – one variety

2              ANNUALS – mixed

3              GLADIOLI – one stem

4              HERBACEOUS PERENNIALS – one variety (excl. Dahlias, Chrysanthemums and Roses)

5              HERBACEOUS PERENNIALS – mixed (excl. Dahlias, Chrysanthemums and Roses)

6              CHRYSANTHEMUMS – any variety or varieties

7              THE LAST ROSE OF SUMMER – one specimen bloom

8              ROSES – any type – any variety or varieties

The MRS A. W. McCULLY CUP awarded for best exhibit in Classes 1 - 8

DAHLIAS

9              ONE VARIETY – three stems

10            ONE VARIETY – five stems

11            MIXED – five stems - two or more varieties

12            ONE SPECIMEN BLOOM

The DEREK SEWELL TROPHY awarded for the best exhibit in Classes 9 - 12

 

POT PLANTS

13            ONE FUCHSIA IN A POT

14            ONE FLOWERING PLANT IN A POT (excl. Fuchsia and Saintpaulia (African Violet))

15            ONE CACTUS OR SUCCULENT IN A POT

16            ONE SAINTPAULIA (AFRICAN VIOLET) IN A POT

17            ONE FOLIAGE PLANT IN A POT

The D. H. SMITH CUP awarded for the best exhibit in Classes 13 - 17

 

VEGETABLES

18            FIVE POTATOES – one variety

19            THREE CARROTS – one variety

20            TWO CABBAGES – one variety

21            NINE SHALLOTS – exhibition size

22            NINE SHALLOTS – pickling: under 30mm (1¼ inch) diameter

23            THREE ONIONS – one variety

24            NINE RUNNER BEANS – one variety

25            TWO CUCUMBERS – one variety

26            TWO VEGETABLE MARROWS – one variety.  Not to exceed 350mm (14 ins) in length

27            FIVE TOMATOES – one variety (not cherry-type)

28            NINE TOMATOES – CHERRY-TYPE – one variety. Not to exceed 35mm (1⅜ ins) dia

29            THREE COURGETTES – one variety

30            FIVE LEEKS – one variety

31            VASE OF MIXED CULINARY HERBS IN SOCIETY VASE

32            ANY OTHER VEGETABLE NOT SPECIFIED – quantity as “Single Dish List” Page 16

33            FOR FIRST TIME EXHIBITORS ONLY – any one class from Classes 18 – 32 inclusive. Entries must conform to the

       stated class, e.g. THREE CARROTS – one variety

The M. W. HAMMOND CUP awarded for best exhibit in Classes 18 - 33

 

34             VEGETABLE ANIMAL / MODEL


35             A PATIO POT - must contain a mixed display of at least four different types or varieties of plants. Pot not to exceed

        350mm (14ins) internal diameter.

The HOLLIS CUP awarded for the best exhibit in Class 35

 

36             A VEGETABLE DISPLAY        Any 5 different vegetables – one of each.

The R. W. HAMMOND CUP awarded for the best exhibit in Class 36

 

37            A COMBINED CLASS – a vase of flowers, mixed or one variety using a Society vase plus an exhibit of vegetables, one variety (suggested quantity as per vegetable section)

The PERCY PARSONS MEMORIAL SHIELD awarded for the best exhibit in Class 37

 

FRUIT

38            FIVE COOKING APPLES – one variety

39            FIVE DESSERT APPLES – one variety

40            FIVE PLUMS – one variety

41            FIVE PEARS – one variety

42            ONE DISH OF ANY OTHER FRUIT – one variety with stalks or strigs

The G. PRINCE CUP awarded for the best exhibit in Classes 38 - 42

 

DOMESTIC All items to be home-made ‘from scratch’ (not from kits) and to be staged by 10 am.

Exhibits must be presented on plates, (paper plates acceptable) and displayed under suitable clear hygienic covering.

Clear cake domes will be made available for exhibits on show day.

43            A BAKEWELL TART

44            6 x CHEESE SCONES

45            A VICTORIA SPONGE with jam only filling.

46            6 x ROCK CAKES

47            GINGERBREAD – not biscuits

48            SHORTBREAD – six pieces

49            A JAR OF SOFT FRUIT JAM – in a 450gm (1 lb) jar approx.

50            A JAR OF STONE FRUIT JAM – in a 450gm (1 lb) jar, approx.

51            CHUTNEY OR PICKLE – in a 450gm (1 lb) jar approx.

The ERNIE KNIGHT CUT GLASS BOWL awarded for best exhibit in Classes 43 – 51

NOVELTY    

52            THE LONGEST RUNNER BEAN

53            THE HEAVIEST MARROW

54            THE HEAVIEST ONION

55            THE HEAVIEST BEETROOT

56            THE THREE HEAVIEST POTATOES (any variety or varieties)

The BOB SQUIRES TROPHY will be awarded to the exhibitor gaining the most points overall in classes 52-56.

 

CHILDREN’S CLASSES – for children and grandchildren of members.

Age must be stated on entry form. Please use a separate entry form for each child.

8 YEARS AND UNDER

57            A PAINTED PEBBLE

9 YEARS TO 16 YEARS

58            A MODEL USING RECYCLABLE MATERIAL THAT YOU WOULD NORMALLY PUT IN A RECYCLING BIN

The AUTUMN JUNIOR GARDENERS CUP awarded for the best exhibit in Classes 57 – 58

Point System per class

1st Prize –  3 points

2nd Prize – 2 points

3rd Prize –  1 point

  • Facebook Social Icon

© 2019 Burgess Hill Horticultural Society.